Łączna liczba wyświetleń

sobota, 18 października 2014

Projekt - STATUT PARTII SENIORÓW

Sekcja Seniorów Konwentu Narodowego Polskiego zamierza przekształcić się w partię by przez swoich Przedstawicieli doskonalić polskie prawo dla ułatwienia życia seniorów

Projekt przyszłościowy
Określa zasady pracy Sekcji Seniorów
STATUT partii 

„Partia  Seniorów”

DOCELOWO "Przymierze Seniorów"
Pobierz Deklarację - deklaruj swoją przyszłociową wolę:
https://drive.google.com/file/d/0B2i-v8r4TjoeV0x0YkREb0lwTEU/view?usp=sharing 


Projekt

STATUT partii 

„Partia  Seniorów”


I. Cele i sposób działania partii „Partia Seniorów” 

Uwagi wstępne:
1.Partię Seniorów Tworzy i w początkowej fazie reprezentuje Konwent Narodowy Polski – Statut:: https://drive.google.com/file/d/0B2i-v8r4Tjoeb2VVR3o2R29IdWM/view?usp=sharing

2.Partia wymienia poglądy między sympatykami i członkami przy pomocy Skypowego Forum Dyskusyjnego.

Treść Statutu:

l) Partia Seniorów (dalej: "PS" ) będzie roszczeniową partią polityczną powołaną do brania udziału w wyborach pod hasłami wyrażonymi w jej Programie, stanowiącym załącznik do Statutu. 
2) „PS” bierze udział w wyborach i referendach ogólnopolskich, włącznie z wyborami uzupełniającymi i samorządowymi. 
3) „PS” dąży do umieszczenia osób startujących ze swoich list wyłącznie w ciałach ustawodawczych. Osobom tym nie wolno zajmować jakichkolwiek stanowisk w administracji państwowej lub na stanowiskach sędziowskich. 
4) „PS” dąży do wprowadzenia w Polsce, metodami przewidzianymi w Konstytucji RP, Państwa Prawa, a szczególnie Zasad
Bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) – socjalno-polityczny model finansów publicznych zakładający, że każdy obywatel, niezależnie od swojej sytuacji materialnej, otrzymuje od państwa jednakową, określoną ustawowo, kwotę pieniędzy za którą nie jest wymagane jakiekolwiek świadczenie wzajemne (płatność transferowa). Dochód ten, bez innych form zarobku czy pomocy społecznej, zapewniałby możliwość minimum egzystencji. Idea ta ma zapewnić każdemu członkowi społeczeństwa pieniężny udział w całkowitym dochodzie tego społeczeństwa, bez sprawdzania jego potrzeb

II. Członkowie „PS” 

5) Członkami „PS” mogą być wyłącznie obywatele RP powyżej 60 lat  kobiety i  65 lat mężczyźni  mający pełne prawa obywatelskie.
Członkowie w wieku 18 – 60 lat posiadają tytuł Sympatyka Partii Seniorów ze specjalnymi uprawnieniami określonymi przez Konwent Partii.
Deklaracja: 
https://drive.google.com/file/d/0B2i-v8r4TjoeV0x0YkREb0lwTEU/view?usp=sharing  
6) Członkiem „PS” lub Sympatykiem zostaje się z chwilą podpisania Deklaracji o wstąpieniu do „PS” i przyjęciu jej przez Prezesa Konwentu ”PS”.
Członek „PS” może być członkiem wielu partii przy poszanowaniu i stosowaniu Statutu „PS”.
Z chwilą przekroczenia liczby 1500 członków o przyjęciu decyduje Prezes Rady Oddziału „PS”. 
7) Członkostwo w „PS” ustaje wskutek: 
a) śmierci członka 
b) zgłoszenia wystąpienia z „PS” osobiście lub listem poleconym. 
c) usunięcia z Partii przez Radę. W przypadku przekroczenia liczby 1500 Członków o usunięciu decyduje Rada macierzystego Oddziału. 
8) Obowiązkiem Członka jest działanie na rzecz uzyskania przez „PS” jak największej liczby miejsc w ciałach ustawodawczych przez osoby dążące do urzeczywistnienia jej Programu oraz płacenie składki, jeśli zostanie uchwalona przez Konwent. 
9) Członek „PS” ma prawo: 
a) Uczestnictwa w Konwencie Delegatów  osobiście lub zdalnie przy pomocy komunikatora Skype’
b) Uczestnictwa w Zjeździe Okręgowym na zasadach jak wyżej
c) brania udziału w imprezach organizowanych przez Partię. 
d) zgłaszania wniosków do Rady lub Rady swojego Oddziału 

III. Organy „PS” 

III-A - Konwent 

10) Najwyższą władzę w „PS” sprawuje Konwent. 
11) Konwent składa się z Członków „PS”; w przypadku przekroczenia liczby 500 Członków Rada może, (a przy przekroczeniu liczby 2000 musi) - ogłosić obrady poprzez Delegatów, w proporcji ustalonej przez Radę. 
12) Konwent zwoływany jest przez Radę „PS” (dalej: "Radę" ) na rok przed spodziewanym terminem wyborów, nie rzadziej jednak, niż raz na pięć lat. Gdyby Rada nie miała pełnego składu, Konwent zwołuje Prezes. Konwent podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 50% Uczestników, o ile Statut nie stanowi inaczej. 
13) Konwent wytycza ogólne kierunki działania „PS przed wyborami. Nie mogą być one sprzeczne z Programem „PS”. 
14) Konwent wybiera Członków Rady - w tym najpierw Prezesa i dwóch vice-Prezesów. 
15) Konwent po wysłuchaniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej, zwykłą większością głosów udziela absolutorium członkom ustępującej Rady. Osoby, które nie otrzymają absolutorium, nie mogą wejść do Rady. W przypadku nie uzyskania absolutorium odpowiedzialność za ew. zgłoszenie przestępstwa Prokuraturze spoczywa na Sekretarzu Rady. 
16) Konwent może uchwalić składkę partyjną. 
17) Konwent większością 3/4 głosów przy obecności co najmniej 50% Uczestników może dokonać zmiany Statutu 
18) Konwent wybiera zwykłą większością Komisję Rewizyjną, której kadencja równa jest kadencji Rady 

III-B Rada „PS” 

19) Rada „PS” liczy od 10 do 15 osób. Ich kadencja trwa do chwili rozpoczęcia następnego Konwentu 
20) W przypadku powstania vacatu Rada może uzupełnić swój skład przez kooptację większością 2/3; W przypadku zmniejszenia liczby Członków Rady poniżej 10 osób Prezes w ciągu 3 miesięcy zwołuje Konwent 
21) Kandydaci do Parlamentu powoływani są przez Radę przy zasięgnięciu opinii Rady właściwego Oddziału. Kandydaci do Sejmików wojewódzkich i samorządów niższego szczebla powoływani są przez Radę Oddziału lub Prezesa właściwego Regionu, jeśli istnieje i sprawa dotyczy Oddziałów w jego Regionie. 
22) Na posiedzeniach Rady obowiązuje zwykła większość głosów. Pat rozstrzyga głos Prezesa następnie I v-Prezesa i II v-Prezesa. 
23) Rada ma prawo usuwania z „PS” Członków, których postępowanie jest sprzeczne z Programem „PS”. 
24) Rada zwołuje Konwent i decyduje o trybie jego zwołania 

III-C Prezydium Rady 

25) Prezesa Rady, obydwu v-Prezesów wybiera Konwent, Sekretarza i Skarbnika, wraz z Prezesami stanowiących Prezydium, mianuje i odwołuje Prezes. W przypadku vacatu Rada może uzupełnić skład Prezydium. 
26) W sprawach „PS” mogą się oficjalnie wypowiadać się wyłącznie członkowie Prezydium lub osoby przez nich upoważnione. Decyzje w sprawach zasadniczych podejmuje Prezes, który może to uprawnienie delegować na innego Członka Prezydium. 
27) Prezydium stanowi władzę wykonawczą „PS”. Kadencja członków Prezydium trwa do rozpoczęcia następnego Konwentu. 

III-D Komisja Rewizyjna 
28) Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób wybranych przez Konwent 
29) Bezpośrednio po wyborze Komisja Rewizyjna wyłania Przewodniczącego Komisji, który ma prawo zwoływać jej posiedzenia w razie potrzeby lub na żądanie co najmniej dwóch członków Rady 

IV. Finanse „PS” 

30) Na finanse „PS” składają się wyłącznie składki, wpływy od osób prywatnych (w tym: od Senatorów i Posłów wybranych z list „PS)” i firm, zgodnie z :Ustawą o partiach politycznych - oraz z przewidzianych tą Ustawę dotacji. „PS” domagać się będzie w Parlamencie likwidacji finansowania partii z kieszeni podatnika. 
31) Rada może zobowiązać każdego Kandydata na członka Ciała Ustawodawczego do złożenia weksla gwarantującego przekazywanie ustalonego przez Radę procentu apanaży parlamentarnych lub określonej kwoty na rzecz „PS”. 
32) Pieniądze „PS” przechowywane są zgodnie z Ustawą o partiach politycznych - i nie mogą być inwestowane ani wydawane na inny cel, niż koszty sądowe i adwokackie, propaganda lub bezpośrednie działania wyborcze. O ich wydawaniu decyduje Skarbnik - przy większych sumach: z kontrasygnatą Prezesa. Wielkość tej sumy ustala corocznie Rada; jeśli jej nie ustali do 23-XII przyjmuje się, że w roku następnym jest ona taka, jak w roku poprzednim. . 
33) „PS” nie ma prawa zaciągania jakichkolwiek pożyczek lub innych zobowiązań finansowych. W przypadku zmiany tego postanowienia uprawnienie takie przysługuje całemu Prezydium przy zachowaniu jednomyślności. 
34) Informację o działalności finansowej Partii sporządza Skarbnik, a zatwierdza Sekretarz. 

V. Oddziały, Koła i Sekcje „PS”. 

35) Oddziały „PS” tworzone są zgodnie z granicami okręgów wyborczych do Sejmu RP. 
36) Rady Oddziałów, liczące zgodnie z uchwała Zjazdu Oddziału od 3 do 33 członków, wybierane są spośród członków z danego rejonu. 
37) Przewodniczący Rady Oddziału wybierany jest przez Zjazd Oddziału spośród członków Rady Oddziału większością 2/3 głosów. W przypadku nieuzyskania przez nikogo takiej większości Przewodniczącego wybiera Rada Oddziału na pierwszym posiedzeniu 
38) Jeśli Statut nie stanowi inaczej, do Rad Oddziałów stosowane są te same przepisy, co do Rady „PS”. 
39) Zjazdy Oddziałów powinny odbywać się nie później, niż na tydzień przed terminem Konwentu „PS”. 
40) Przewodniczący Rady Oddziału mianuje Sekretarza i Skarbnika Oddziału. 
41) Sekretarz Oddziału nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące informuje pisemnie Sekretarza Partii o działalności Oddziału. 
42) Oddziały nie mają prawa prowadzenia działalności finansowej. W przypadku pozyskiwania lub wydawania pieniędzy na cele wyborcze za prawidłową gospodarkę odpowiada Skarbnik mianowany przez Prezesa Rady Oddziału i zatwierdzany przez Skarbnika Partii. 
43) Rada „PS” może zawiesić lub usunąć władze Oddziału większością 2/3 głosów - lub zwykłą większością na wniosek 1/3 Członków Oddziału. 
44) W celu usprawnienia organizacji Prezydium może pogrupować Oddziały w Regiony. Prezesa Regionów powołuje i odwołuje Prezes „PS”. Prezes Regionu może powołać Sekretarza Regionu. Na wniosek Prezesa Regionu II V-Prezes może powołać V-Prezesa Regionu. Pełnia oni wyłącznie funkcje koordynujące i reprezentujące „PS” wobec władz wojewódzkich. 
45) Koła „PS” nazywane będą Kołami Sympatyków Seniorów i mogą być powoływane przez Rady Oddziałów na ściśle określonym przez nie terenie. 
46) Sekcje „PS” działają wśród określonych grup wyborców. Powoływane są przez Radę po zatwierdzeniu regulaminu ich działania przez Sekretarza. Mogą też być powoływane przez Radę Oddziału do działania na terenie okręgu; ich regulamin zatwierdza wtedy Sekretarz danego Oddziału. 

VI. Postanowienia przejściowe 

47) Do czasu zwołania pierwszego Konwentu wszystkie jego uprawnienia posiada Tymczasowa Rada „PS”. 
48) Tymczasową Radę „PS” stawi grono 15 Członków-Założycieli oraz osoby dokooptowane w trybie art. 20 

VII. Postanowienia końcowe 

49) Spory i niejasności statutowe rozstrzyga jednoosobowo Prezes „PS” lub delegowana przezeń osoba. Rozstrzygniecie jest ostateczne. 
50) Siedzibą docelową „PS” jest m.st. Warszawa. 
Adres tymczasowy do korespondencji:
ul. Pawia 9/4 59-300 Lubin
Tel./fax.:76 849-36-67 Mobile:504 521 043
51) Rady Oddziałów działają w miejscowościach będących siedzibami Okręgowych Komisyj Wyborczych.  Wyjątki od tej reguły muszą być zaakceptowane przez Sekretarza. 
52) Godło „PS” ustalane jest przez Radę. 
53) W przypadku  niemożności brania udziału w pracach „PS” przez władze partii w życiu politycznym, Rada natychmiast zwołuje Konwent, który zbiera się nie później, niż po dwóch miesiącach. Konwent większością 2/3 głosów może zdecydować o kontynuacji „PS”. Jeśli tego nie uczyni, Partia Seniorów ulega na mocy samego Statutu rozwiązaniu, jej majątek przechodzi na rszecz Hospicjum PALIUM zaś dokumenty zostają przekazane do Archiwum Akt Nowych.


Statut wzorowany na Statucie Partii Wolność i Samorządność

 Janusza Korwin Mikke ogólnie dostępnym w Internecie – bez zastrzeżeń praw aurorskich..
POBIERZ DEKLARACJĘ:
https://drive.google.com/file/d/0B2i-v8r4TjoeN2FVNExEZXVGQ2M/view?usp=sharing

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz